Sohbet Odaları Nasıl Çalışır

Sohbet odaları e-posta, anlık mesajlaşma (IM) ve çevrimiçi sosyal ağlar gibi – gerçek dünya insan etkileşiminin sanal uzantılarıdır. Sohbet odaları, kullanıcıların metin tabanlı mesajlar aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurduğu çevrim içi alanlardır . Yabancıların flört etmek için toplandıkları , politika ve spor hakkında tartıştıkları, tavsiye aldıkları, paylaşılan hobiler ve ilgi alanlarından bahseden veya sadece takıldıkları sanal bir kokteyl partisi gibi.

Sohbet odaları, bilgisayar ağları üzerinden kişilerarası iletişimin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. E-posta 1972’de birinci oldu. Daha sonra USENET geldi, e-posta tabanlı bir haber grubu 1979’da başladı. Haber grupları bülten panoları oldu. Bazı bülten panosu kullanıcıları, devam eden bir mesaj dizisine cevap vermek yerine grupla gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmak istedi. ’70’lerin sonlarında ve 80’lerin başlarında, birkaç küçük bülten kurulu topluluğu sohbet ve IM’yi ağlarına dahil etti.

Ancak CompuServe CB simülatörü, ilk gerçek zamanlı sohbet odası olarak kabul edilir. 1980 yılında halka açılan CB simülatörü, vatandaşların müzik grubu radyo kültürünün Amerikan country müziği ve filmlerinde patlayıcı (kısa ömürlü ise) popülerliğinden büyük ölçüde faydalandı [kaynak: PC Magazine ]. Kullanıcılar, daha sonra oda konseptine dönüşen 40 farklı kanalda gerçek zamanlı mesajlar (çok fazla CB argo yüklü) değiş tokuş edebilirler.

1980’lerin ortasında, PlayNet adlı bir şirket, gerçek zamanlı sohbet ve çevrimiçi oyunların bir araya gelmesi ile ilgilenmeye başladı. Kullanıcılar bir rakibe karşı satranç veya tavla oynayabilir ve aynı anda çöp konuşabilir. En sonunda PlayNet, yazılımını Quantum Link veya Q-Link adlı bir şirkete lisansladı ve bu kişiler People Connection adlı bir sohbet odası hizmeti başlattı. Q-Link adını, sohbeti ve topluluk hizmetleri için hala People Connection adını kullanan America Online (AOL) olarak değiştirdi.

1990’ların sonlarında, AOL’in sohbet odaları dünyanın en popülerlerindendi. Pew İnternet ve Amerikan Yaşamı Projesi’nden elde edilen verilere göre, çevrimiçi gençlerin yüzde 55’i ve çevrimiçi yetişkinlerin yüzde 28’i 2000 yılında sohbet odalarını kullandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir