Kola’da Ne Kadar Şeker Var?

Çoğumuz için bir kola kutusu cazip gelebilir, ancak hepimiz cola’nın vücuda ne kadar zararlı olduğunun farkındayız. Peki Kola’nın içinde ne kadar şeker var bunu biliyor muyuz ?

Public Health Liverpool tarafından yapılan son bir araştırmada, 500 ml’lik bir şişe kolada yaklaşık 54 gram şeker bulunduğunu veya başka bir şekilde ölçtüğümüzde 13,5 küp şeker oldunu bildirdi. Bunun gibi sayılarla, gazlı içeceklerin bizim için kötü olması şaşırtıcı değil ve Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kola ve diğer şekerli içeceklerin tip 2 diyabet geliştirme riskimizi önemli ölçüde artırdığını doğruladı. Aslında, çalışma her gün böyle bir şekerli içeceğin kesilmesinin hastalığa yakalanma riskinizi % 25 azaltabileceğini buldu.

Yalnızca Britanya’da tip 2 diyabet hastası olan yaklaşık 3 milyon insanla, bu rakamın 2025’te 5 milyona çıkacağı tahmin ediliyor, dikkat edilmesi gereken bir sorun olduğunu söylemek güvenli. Bu yılın başlarında George Osborne, İngiltere hükümetinin alkolsüz içecek endüstrisi için Nisan 2018’e kadar yürürlüğe girecek yeni bir şeker vergisi getireceğini açıkladı. Bu vergi yılda yaklaşık 520 milyon £ artacak ve uzmanların kaygılarını ele almayı hedefliyor tüm erkeklerin yarısından fazlası ve kızların% 70’i yakında obez olabilirdi.

Makedonya’dan bir adam yakın zamanda Youtub’da halkı kola içinde bulunan şeker miktarı konusunda uyarmak amacıyla ocakta Coca Cola kaynattı,  30 dakika sonra sıvı kolanın kalın katran benzeri bir maddeye dönüştüğü görüldü.

Aşırı cola tüketimine karşı uyarmak için görev alan bir başkası, 2014 yılında, bir ay boyunca her gün 10 355 ml teneke kutuyu içerek  olumsuz etkilerini gösterme görevini üstlenen George Prior idi. Beklediğiniz gibi, kendi kendine empoze edilen meydan okuma, Prior’ın sağlığına zarar verdi; kan basıncı sağlıksız bir biçimde yükseldi.

Coca Cola İngiltere’nin sözcüsü Mirror Online’a yaptığı açıklamada: “İçeceklerimizin her birinin şeker alternatifi yok ve 2005’ten beri şeker içeriklerini azaltmak için 27 içeceği yeniden düzenledik” dedi.

“Şişelerimizin ve teneke kutuların önünde, şeker içeriğini açıkça görüntülüyoruz ve hükümetin gönüllü renk kodlu etiketleme düzenini benimsemiş, insanların bilinçli seçimler yapmasını kolaylaştırmak için bir avuç yiyecek ve içecek üreticisinden biriyiz.

“Eylemlerimiz fark yaratmaya yardımcı oluyor – en son veriler alkolsüz içeceklerden eve getirilen şekerin son dört yılda yüzde 13,6 azaldığını gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir