İslamda Recep Ayının Önemi ve Nimetleri

DİNİ SOHBET – RECEP AYININ ÖNEMİ VE NİMETLERİ

Her Ayın İslami takvimde kendi önemi ve önemi vardır. İslam takviminde, içinde bulundukları günlerden ötürü diğer aylardan daha üstün olan aylar vardır. Kutsal Ay Recep, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de bahsettiği ve Müslümanların bu kutsal ayla manevi bağlanması ile ilgili olarak büyük önem taşıdığı dört kutsal aydan biridir. Bağlamsal formda, Recep’in gerçek anlamı ‘saygı duymaktır’ . Kur’an-ı Kerim’de Allah, Yüce bu kutsal ayın sözlerini şöyle söyler: “Doğrusu, ayların sayısı Allah yanında on iki aydır, Gökleri, Yeri halk ettiği günkü Allah yazısında; bunlardan dördü haram olanlardır, bu işte en pâydâr, en doğru dindir, onun için bunlar hakkında nefislerinize zulmetmeyin de müşrikler size kâffeten harbettikleri gibi siz de onlara kâffeten harbedin ve bilin ki Allah korunanlarla beraberdir. ” (Kuran, 9:36)

Kutsal Recep ayı, kutsama ve iyilik ayının açılmasının anahtarıdır. Bağışlanmak ve af dilemek isteyenler için Recep ayı çok büyük öneme sahip. Kutsal Peygamber Muhammed (SAV), Recep ayı için şöyle buyururdu; “Recep affedilmenin peşinde olduğu bir aydır, bu yüzden Allah’tan (C.C.) af dileyin; O, gerçekten çok bağışlayandır, esirgeyendir.  Sürekli tövbe ve istiğfar etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Recep’in Kutsal ayı, aşırı lehine, yararına, saygısına ve kutsallığına göre, hiçbirinin yanında değildir. Recep’in kutsal ayı Yüce Allah’la (C.C.) Şaban olarak Kutsal Hazreti Muhammed (S.A.V) ve Ramazan’ı Müslüman Ümmetine bağlar. Kutsal Peygamber Muhammed’e (S.A.V.) göre, Recep ayı boyunca oruç tutan birisi 40 yıl oruç tutmuş gibi mükafatlandırılacaktır.

Bu geceyi ibadetle geçirmenin fazileti hakkında bir çok hadis-i şerif ve rivayetler vardır. Nitekim Selman-ı Fârisi (r.a.)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Rasûlüllâh (s.a.v.) şöyle buyurmuştur.

“Recepde bir gün ve gece vardır ki, o günü oruçlu geçirip gecesini ibadette kaim olan kişi, zaman olarak yüz seneyi oruç, yüz seneyi de (gece ibadetinde) kıyamla geçirmiş gibi olur. O gün Recebin bitmesine üç kaladır. Muhammed (s.a.v.) de o gün peygamber olarak gönderilmiştir.”

Miraç dışında, Recep’in kutsal ayında gerçekleşen başka önemli olaylar da var. İnsanlık tarihindeki en cesur insanlardan biri olan Hazret Ali (RA), aynı zamanda Recep ayına büyük önem veren Recep ayında doğan Hazreti Muhammed’i (SAV) tanıyan ilk çocuktu.

Kutsal Recep ayında sadaka yapanlara ekstra bir ödül var.  Ayrıca bol bol kelime-i şehadet getirerek (La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah) ve ihlas suresini okumak ailenin huzur ve nimetlere kavuşmasına vesile olur.

Sevgili Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.), Recep’in bu sözlerdeki önemi hakkında şunları söylüyor: “Cennette, Recep adında bir kanal var. Suyu sütten daha beyazdır, buzdan daha soğuk, baldan daha tatlıdır. Recep’da tek bir oruç bile tutan kişi bu suyu içme hakkına sahip olacak ”dedi.

Sonuç olarak, Recep, islam dinindeki kutsal aylardan biri olarak bilinir. Öncelikle Kur’an-ı Kerim’de Allah Yüce dediği için kutsaldır ve ikincisi, yine de dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar tarafından saygı gösterilip kutlanan, Miraç gecesi olayının gerçekleştiği aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir