İslamda İyi Ahlak ve Özellikleri

DİNİ SOHBET – İSLAMDA İYİ AHLAK VE ÖZELLİKLERİ

İslam, tüm insanlığa barış, sevgi ve saygı dinidir. İslam dini, karakter oluşumunun İslam kişiliğinin en önemli yönü olduğu yaşamın tüm yönlerini kapsar. Öyleyse, İslam’ın değer, tutum, ahlak ve davranışla ilgili kavramlar, ibadetler ve öğretilerle ilgili amacının temel olarak İslami bir kişilik yaratmak olduğunu görebiliriz. Eğer kişi iyi bir karaktere veya ahlaki değere sahipse, kusursuz bir şekilde İslami kişiliğe sahiptir. Sevgili Peygamberimiz Muhammed (SAV), bu dünyada gönderilmenin en önemli amacını ve misyonunu aşağıdaki sözlerle belirtti . “İyi ahlakı mükemmelleştirmek amacıyla gönderildim.”

Kutsal Peygamber (SAV), insanları iyi görgü ve ahlak hakkında eğitmek için gönderildi, böylece insanlar İslami kişiliğe sahip iyi bir Müslüman olarak mutlu bir hayat yaşayabilirler. İyi bir Müslüman olmak, sevgili Peygamberimiz Muhammed’in (A.S.) bize öğrettiği ve diğer dinin insanlarına karşı ideal bir İslami karakter örneği oluşturduğu iyi ahlakı uygulamak bizim sorumluluğumuzdur. Kur’an-ı Kerim’de Allah, Yüce açıkça, saygın bir karaktere sahip olan Kutsal Peygamber’in (SAV) ayak izlerini takip etmemiz gerektiğini ve ahlaki örnek Müslüman olmanın hayati bir yönü olduğunu açıkça belirtti. “Sen yalnızca Allah´ın rahmeti sayesinde onlara yumuşak davrandın. Eğer katı yürekli bir nobran olsaydın kesinlikle etrafından dağılıp gitmişlerdi. O halde onları bağışla, bağışlanmalarını dile ve yapılacak işlerde onların görüşlerini al. Sonra bir kere karar verdin mi artık Allah´a dayan, çünkü Allah, kendisine güvenenleri sever. ” (Kuran, 3: 159)

Müslümanlar büyük ahlaki değerlere sahip olmalı ve aynı zamanda insanları kendilerine çeken asil bir karaktere sahip olmalıdır. Tarih üzerine kalıcı bir etki bırakan en güzel mesaj, Hz. Muhammed’in (A.S.) kendine özgü kişiliğidir. Yüce Allah, Hz. Muhammed’e (A.S.) şu sözlerle övgüde bulundu: “Ve şüphesiz sen, Ey Muhammed, yüce bir karakterdesin” (Kur’an, 68: 4). Kutsal Peygamber (SAV), insanların ahlaki karakterlerini güçlendirmek için güzel ahlak ve mükemmel karaktere bir örnek teşkil eder, böylece güzellik ve mükemmellik dünyasının gözleri önünde aydınlanabilmesi ve bunu bilinçli ve bilgiyle elde etmeye çalışabilirler.

İYİ AHLAK TAVSİYELERİ VE UYGULAMALARI

Sevgili Peygamberimiz (SAV), tüm insanlık için iyi bir ahlak ve iyi karakter örneği oluşturdu. Günlük hayatımızda uygulamamız gereken bazı iyi ahlakların listesini aşağıya yazdık, bu hayatta ve bundan sonraki gerçek hayatta bize fayda sağlayacak ahlaki özellikler.

 1. İnsanlara Cömert Davranın, yardımcı ve yardımsever ol,
 2. Sabırlı ol,
 3. Samimiyet, dürüstlük, alçakgönüllülük, adalet, sabır, sözünü tutmak ahlaki değerlerden bazılarıdır.
 4. Her zaman doğruyu söyle,
 5. Kıskançlık, sözünden geri dönüş ve sahtelikten kaçının,
 6. Yaşlılara Saygı göster
 7. Küçük olanları sev
 8. Daima ihtiyacı olan insanlara yardım et
 9. Kendine ve topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmek
 10. Babaya, anneye ve diğer insanlara karşı sorumlu olmalı
  Yüce Allah, Hz. Peygamber’in (SAV) doğru yolunu ve ayak izlerini takip etmemize yardım etsin inşallah. AMİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir