Dinimdeki Kusurlar Beni İslama Yönlendirdi

İslamiyet’e geçmeden önce hayatımı bir Yahudi olarak yaşadım. Ailem geleneksel olmamasına rağmen Yahudiliği geleneksel Yahudilerden öğrendim . Bir Ortodoks Yahudi sinagoguna ve bir Ortodoks Yahudi okuluna gittim.

Çok az çeşitliliğin olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir Yahudi cemaatinde yaşadım ve yaşamaya devam ettim. Ve Yahudiliğe hayatımda ne kadar katıldığı göz önüne alındığında, Yahudi olmayan arkadaşlarım yoktu.

Ancak yaklaşık bir yıl önce, çok sık çevrimiçi dini sohbet etmeye başladım ve e-posta listem yavaş yavaş giderek daha fazla Müslüman ile dolmaya başladı. Kendime olduğu kadar diğer dinleri de incelemek için güçlü bir ilgi duydum.

İslam’ı düşünmek

İslam’a özel önem verdim, çünkü bunun Yahudilikten çok farklı bir din olduğunu biliyordum. Pek çok benzer peygamberleri (hepsinin üzerinde barış olsun), ahlaki değerleri, değerleri paylaşıyoruz ve en önemlisi aynı Allah’a – Allah’a ibadet ediyoruz.

İslam hakkında çok şey bilmeme ve bunun barışçıl bir din olduğunu bilmeme rağmen, kalıplara sahip olmadığımı söyleyemem. Şanslıydım çünkü çevrimiçi olarak pek çok Müslüman tanıyordum; bunlardan biri kız arkadaşımdı. Beni İslam’ın kapılarına götürdü ve Allah beni diğerlerinden geçirdi…

Daha Derin Bir Muayene

İmanın derinliklerine bakmaya karar verdim. Bunu yaparak kendi dinimdeki kusurları keşfettim. Eski Ahit’e göre, Büyük peygamber Aaron mümkün olan en kötü günah işledi. Musa’nın Sina Dağı’ndaki Tevrat ile geri dönmesini beklerken halkın üzerine baskı uyguladığı için bir put oluşturdu.

Büyük bir peygamber, söz vermeden önce ölümü tercih etmesi gereken o kadar büyük üç günahtan birini nasıl işlemiş olabilir?

Kur’an’da Hz. Musa gelir ve Altın Baldır’a ibadet eden Yahudileri görür. İlk başta Aaron’un yaratılışı olduğunu ve ona kızgın olduğunu düşünüyor; daha sonra bu idolü yaratan diğer İbraniler olduğunu bulur. Bu hikayeden çok şey öğrenilebilir.

Tanrı’nın önderlik ettiği bir halk ülkesi böyle bir günah için gerçekten affedilebilir mi?

Bu hikaye hakkındaki görüşüm, Eski Ahit’in yıllar içinde değiştiği İslam görüşüne uyuyor. Geçmişte, yozlaşmış olan birçok Cohaneem (Kutsal Tapınak’taki dini liderler) vardı.

Yahudiliklerini, gözlemleriyle daha kolay ve daha az zaman harcayan bir meslek sahibi olmak için meslekleriyle daha fazla para kazanmak için değiştirmeleri kolay olamaz mıydı?

Kuran’da Bilimsel İşaretler

Beni İslam’a götüren bir diğer şaşırtıcı faktör ise Kuran’da yazılmış bilimsel gerçek. Kuran, bilim tarafından keşfedilmeden çok önce insan embriyonik gelişiminden bahseder.

Kuran ayrıca dağların nasıl oluştuğundan bahseder ve atmosferin katmanları hakkında konuşur! Bunlar, Kuran’da 1.400 yıl önce bilim tarafından keşfedilmiş olan birçok bilimsel keşiften yalnızca birkaçıdır.

Herkes İçin Bir Din

İşte bana yaşamın gerçeğini bulmak için kalbimi keşfetmeye iten anahtar faktörlerden biri. Arapçada İslam kelimesi “teslim etmek” anlamına gelen salamadan gelir; “Saflık” ve “barış” aynı kökten gelir.

Kişi Bir, Merhametli ve En Yararlı Allah’ı sunar; diğer dinlere halkın adı verilmiştir: Yahudilik, Judea kabilesinden, İsa Mesih Hıristiyanlığından vb. gelir.

İslam, bir fiilden türetilmiş bir kelimedir; Allah’a teslim olan ve bütün peygamberlere inanan herkes gerçek bir Müslümandır. Eski Ahit’te belirtilen büyük peygamberlerin çoğu Yahudilik ve Judea’dan önce yaşadılar; Allah’a teslim oldular ve bu nedenle hepsi Müslümandı. Ve peygamberlerin yaşadığı gibi yaşayacağız, çünkü onlar büyük insanlardı.

Tüm Yahudi bir bölgede çok genç olma ve yaşama durumum göz önüne alındığında, inançlarımı kabul ettirmek zor olurdu. Ebeveynlerim ve akrabalarım çok saygılı, ancak İslam’a geri dönen kendi oğulları olsa nasıl tepki vereceklerinden emin değilim.

İki Hayat Arasında

Şimdilik, İslami bir hayatı tam olarak yaşayamıyorum, ancak Allah sayesinde, günde beş kez dua edebiliyorum, İslam’ı çevrimiçi çalışabiliyorum ve en azından açıkça inanabiliyorum. bir tanrı ve bu duyguları ifade eder.

Bazı yönlerden çok zor olabilir. Ben olmak çok insan duygusal Ben örneğin Orta Doğu için, Müslümanları ilgilendiren bir şey tartışmaya olacaktır. İsrail hakkında konuştuğum zaman bütün ailem İsrail’i destekliyor ve Filistinlilere olan bitenin gerçeğini bilmiyor, ama Filistinliler için uygun muamele görmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Ve bu durum hakkında konuştuklarında, özellikle “Yahudi Kutsal Topraklar” ve “Vaat Edilen Topraklar” olduğu fikrini ortaya çıkarırlarsa kolayca kırılırım.

Müslüman olarak yaşamak

Ebeveynlerime İslam’a ters çevrilmemi henüz söylemediğim için, bir camide namazlara katılamam. Daha önce de belirttiğim gibi, bölgem çok az çeşitlilik gösteriyor ve tüm camiler çok uzakta. Söylediklerim rağmen tanıkların önünde Şehadet etmek için fırsat yoktu.

Yaklaşık bir yılda 16 yaşımdayken, camiye gidebiliyorum, inşallah.

En önemli şey ben olduğum kişiyi geliştirmek. Uyuşturucu kullanan, porno izleyen, alkol içen ve çalan arkadaşlarımdan uzak durmaya çalışıyorum. Yakın arkadaşlardan kaçınmak her zaman kolay değildir, ama Allah rızası için elimden geleni yapıyorum. Ve umarım zamanla kişiliğim, Allah’ın hepimizden görmek istediği şeyi yerine getirir.

Kur’an okurken sana tavsiyem kendin için okumak. Taraflı web sitelerine baktığımda, bir ayetin tüm içeriğini göremezsiniz.

Bütün bu deneyimler sayesinde İslam’ı bulamadığımı, İslam’ı yeniden benimsediğimi keşfettim; ben de dönüştürmedim, geri döndüm; ve karanlıktan ışığa olan yolculuğumda beni sadece daha güçlü, daha manevi ve daha iyi bir insan yaptı.

Allah hepimizi yönlendirdiğim gerçeğe götürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir