Dini Sohbet – Neden İmtihan Ediliyoruz

Dini Sohbet – Neden İmtihan Ediliyoruz

Temmuz 2006’da İsrail’in Lübnan’a yapılan yıkıcı saldırısı hakkındaki haberleri izliyordum. Keskin aletlerin vücutlarda açtığı yaraları ve yardım çığlıkları duyduğumda hissettiğim hayal kırıklığı ve çaresizlik ezici oldu. Bu çaresizlik içinde debelenirken Kur’an okumaya başladım ve şu ayete denk geldim.

“Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (ugradiklari sikintilar) basiniza gelmeden cennete girivereceginizi mi sandiniz? Onlara öyle yoksulluklar, öyle sikintilar dokundu ve öyle sarsildilar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: “Allah´in yardimi ne zaman?” derlerdi. Bak iste! Gerçekten Allah´in yardimi yakindir. Bakara:2/214″

İşte cevap buydu. İnsan olarak imtihan edileceğiz. Ancak bu, kalıcı bir sıkıntı içerisinde hayatımızı yaşayacağımız anlamına gelmez, çünkü “şüphesiz Allah’ın yardımı yakındır”.

Ne zaman zorluk çekersek, kesin olarak bilmemiz gereken şeyler var. Allah, bize Kuran’da şöyle bildirir:

Ama neden?

Bu imtihanların ardında bir amaç var ve bu amaç iç durumumuza ve Allah’la olan ilişkimize tekabül ediyor. Allah’ın (99) Güzel İsmi vardır ve O’nun En Merhametli, En Adil ve En Bilge olduğunu bilmek bizi yetmelidir. İmtihanlar size rastgele bir varlık tarafından değil, bize bizden daha yakın olan Yüce ALLAH tarafından veriliyor.

Peki bizler ne yapıyoruz ? Sevinçli, rahat ve huzurlu günlerimizde ALLAH’ı unutuyoruz, ne zaman bir darlığa ve sıkıntıya düşsek o zaman ALLAH’ı hatırlıyoruz.

İnsanlardan kimi de, Allah´a bir ucundan ibadet eder, eğer kendisine bir hayır dokunursa, bununla tatmin bulur ve eğer kendisine bir fitne isabet edecek olursa yüzü üstü dönüverir. O, dünyayı kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu, apaçık bir kayıptır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir