Dini Sohbet – Namazın Faydaları

NAMAZIN FAYDALARI HAKKINDA DİNİ SOHBET

Namaz,  Allah rızası için Müslümanlar tarafından günde beş kez gerçekleştirilen manevi faaliyettir. Allah’ın (C.C.) en sevdiği ibadet eylemi namazdır. Yüce Allah’a yakınlık sağlamak için en sık yapılan ritüel eylem olarak kabul edilir. Müslümanları müslüman olmayanlardan ibadet şekillerine göre ayıran namaz’dır. Her Müslüman için bir zorunluluktur ve hepsi namaz’ı mazeretsiz olarak öğrenmek ve uygulamak zorundadır.

Namaz, ALLAH”a (C.C.) olan bağlılığı bildirmek için yapılan ibadet şeklidir. Namaz ruh için gıda, gönül için bir şifadır. Namaz’ın faydaları manevi alanla bitmiyor, aslında fiziksel alanı da kapsıyor. Bilim, insanlara namaz’ın fiziki faydalarını görmelerini ve aynı zamanda namaz kılan müslümanların nasıl sağlıklı kalabildiklerini de açıklamış oldu.

NAMAZ’IN FİZİKSEL FAYDALARI

Aşağıda, namaz kılan bir insanın elde edebileceği fiziksel faydalar belirtilmiştir.

Namaza başlamadan önce abdest almak zorunludur. İlk önce abdest ile başlayacağız. Abdest almak vücudu günde 5 kez temizler. Sürekli temizlik durumunda kalmak, daha sağlıklı bir cilde ve genel olarak sağlıklı hijyene yol açar.
Namaz vücut duruşunu iyileştirir. Uygun olmayan vücut duruşu, insanların tedaviyi aradığı en yaygın şeylerden biridir. Uygun olmayan bir duruş, bir kişinin nasıl yürüdüğü veya yaptığı işle ilgili çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bir Müslüman namaz kılacağı zaman niyet alır ve namaza durur, niyetten sonraki duruş gelişmiş bir vücut duruşu için sahip olabileceği en iyi egzersizdir. Bir insanın ayakları birbirinden eşit şekilde ayrılır, vücut sağlam ve düzdür, eller omurgayı hizalı ve düz hale getiren bir yere bağlanır ve başın pozisyonu, vücudun içinde iken gevşemesine izin veren aşağı doğru bakar.

Öne doğru bükülme yani Ruku pozisyonu, kişinin bel, kalça ağrısı, diz ağrısı, ayak bileği ağrısı ve ayak ağrısını hafifleten alt omurgalıları için en iyisidir. Ruku pozisyonu omuz, dirsek, el bileği, diz ve ayak bileklerinin esnekliğini korumaya yardımcı olur.

Namaz sırasında secdeye varıldığında, göbek yağlarının genişlemesi ve biriktirilmesi kontrol altına alınır.  Dizler ve her iki ayak da yerde dururken, kafa zemine karın kasına rafine bir basınç uygulanacak şekilde kuvvetlendirilir. Bu tür bir egzersiz, fetusu uygun pozisyonda tutmak isteyen kadınlar için önerilir. Bu nedenle, abs’inizi kontrol etmek ve onları ince yapmak istiyorsanız, günde beş kez namaz kılmak için iyi bir egzersizdir.

Kıyam’da duruş, vücudun alt kısmında düzgün kan akışı sağlar. Bacak kaslarını güçlendirmek için de iyidir. Namazdaki hareketler sırt, ayak parmakları ve dizler için son derece faydalıdır, ayrıca sünnet ve farzların bitişinde yapılan selamlamalar da boyun kolonu için son derece rahatlatıcı ve faydalıdır. Yukarıda belirtilenler Namaz’ın fiziksel ve sağlıkla ilgili faydalarından sadece bildiklerimizdir. Düzenli namaz kılmak vücudu dayanıklı ve güçlü yapar. ALLAH C.C. bizleri düzenli namaz kılanlardan eylesin inşallah..AMİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir