Dini Sohbet – İslamda Ezanın Önemi

DİNİ SOHBET İSLAMDA EZANIN ÖNEMİ

Ezan, İslam Dininin önemli bir parçasıdır. Namaz, Yüce Allah’ın emrettiği her Müslüman için zorunludur ve Müslüman günlük beş vakit namazını kılmalıdır.  Namaz aracılığıyla ALLAH (C.C.) ile iletişim kurabiliriz, aynı zamanda Yaratıcımızın Yüce Allah’ının yakınlığını kazanmanın en yüksek şeklidir. Ezan, Müezzin tarafından günde beş kez camiden, müslümanları namaza çağıran bir ilandır.  Ezan’ın bütün Müslümanlara beş vakit namaz  ve aynı zamanda cemaat namazı vakti için bir çağrı olduğunu söyleyebiliriz. Çağrı bir minareden olabildiğince yüksek sesle okunarak, mümkün olan en fazla sayıda insanın kulaklarına ulaşabilir.

Ezan’ın kökeni hadislerde şöyle açıklanmaktadır: “İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Müslümanlar Medine’ye geldikleri vakit toplanıyorlar ve namaz vakitlerini birbirlerine soruyorlardı. Namaz için kimse nida etmiyordu. Bir gün bu hususta konuştular. Bazıları: “Hristiyanların çanı gibi bir çan edinin” dedi. Bazıları da: “Yahudilerin boynuzu gibi bir boynuz edinerek (onu öttürün!)” dedi. Hz. Ömer (radıyallahu anh): ”Bir adam çıkarsanız da namazı ilan etse!” dedi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): “Ey BiIaI! Kalk! namazı ilan et!” dedi.”. ” (Buhari)

Ezan, yalnızca Namaz için yapılan bir duyuru değil, aslında dünya genelinde günde beş kez İslam’a açık bir davettir. Ezan, yeni doğmuş bir bebeğin kulaklarında okunan ilk şeydir ve aynı zamanda genellikle yeni bir evde okunan ilk şeydir. Aynı zamanda İslam’a dua çağrısı da denilen Ezan, Müslüman inancının ayrılmaz bir parçasıdır. Hazreti Muhammed (S.A.V.), Ezan’ın bu sözlerdeki önemini ve cevap verdiğini söyledi: “Abdullah İbnu Amr İbni’l-Amr As (radıyallahu anh)’ın anlattığına göre, Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)’ın şöyle söylediğini işitmiştir: “Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen (kelime kelime) tekrar edin. Sonra bana salat-u selam okuyun. Zira kim bana salat-u selam okursa Allah da ona on misliyle rahmet eder. Sonra benim için el-vesile’yi taleb edin. Zira o, cennete bir makamdır ki, mutlaka AlIah’ın kullarından birinin olacaktır. Ona sahip olacak kimsenin ben olmamı ümid ediyorum. Kim benim için Allah’tan el-Vesile’yi taleb ederse, şefaat kendisine vacib olur.” (Müslim)

Ezan’ın büyüleyici mesajı, onu okuyan kişinin yeteneği, sesi ne kadar melodik ve açıksa, o kadar güçlü olan Ezan olacaktır. Namaz çağrısı Ezan, Yüce Allah’ın birliğini kanıtlar ve beş vakit namazın önemini vurgular. Ezan, yaşamda ve Müslümanlar için neyin önemli olduğunu hatırlatır, ALLAH (C.C.) en önemlisi ve en büyüğüdür. Ezan insanlara meşguliyetlerini bırakmalarını, bir araya gelmelerini ve namaza durmalarını söyler. Ezan’ın okunması üzerine bir araya gelmek, Yüce Allah’ın insanları dirilmeye çağırdığı ve hepsinin cevap vereceği ve mezarlarından çıkacağı Yargı Günü’ne benzer. Benzer şekilde, Müslümanlar namaz için büyük gruplar halinde toplandıklarında, Yargı Günü’nün buluşmasını hatırlayacaklar. Yargı Günü, Allah’ın izni dışında kimsenin konuşamayacağı ve kurtarılması için dua edip yalvaracağı bir gündür.

Yüce Allah bizi, Allah’ın çağrısına hızlı bir şekilde cevap verenlerden ve bize doğru yolu takip etme gücü verenlerden eylesin inşallah ! AMİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir