Cuma Namazı Sırasında Yapılan Hatalar

DİNİ SOHBET – CUMA NAMAZI SIRASINDA YAPILAN HATALAR

Cuma gün Müslümanlar arasında kutsal gün olarak kabul edilir. Cuma namazı, camilerde, cuma günleri Müslümanların cemaatinde sunulacak. Cuma (Cuma) duaları Müslümanlar için özel bir öneme sahiptir çünkü cuma namazı ibadet edenlerin namaz kılmaları normalden daha fazladır.

Cuma namazı ile ilgili birçok erdemli olan bizler, Cuma namazı sırasında düzeltilmesi gereken bazı genel hatalar yapıyoruz. Bu hataları yaparak, aslında Cuma namazının tüm ödülünü kaybediyoruz. Bugün bu makalede Cuma namazı sırasında yaptığımız hatalardan bahsedeceğiz.

Cuma Namazı Sırasında Hatalar

Halkın çoğu cuma günü ibadet niyeti yapmadan gelenek ve alışkanlık meselesi olarak Cuma namazı için camiye gitmekte, niyet ise Cuma namazı ve diğer ibadetlerin bir ön şartıdır.

Hutbe okunurken konuşmak, sevgili Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.) tarafından yasaklanmıştır. İbadet edenler, Hutbe sırasında kimseyi veya başkalarını rahatsız etmeden, hutbeyi dikkatlice dinlemelidir. Öyleyse, İmam saygılı bir derişimle Hutbeyi okurken sessiz kalmak için çaba göstermelisin.

Önceden oturan bir kişiden hareket etmesini istemek, böylece başka birinin yerine gitmesini istemek, insanların Cuma namazı sırasında yaptıkları başka bir yaygın hatadır. Sadece uykulu olan ve oturma pozisyonunda uyuya kalma riski olan bir kişinin yerini değiştirmesi teşvik edilir. Bu onların uyuya kalmalarını önlemek içindir.

Cuma günü ezan okunmasından sonra her Müslüman işini, gücünü, alışverişini bırakıp Cuma Namazına gitmekle yükümlüdür. Çünkü Cuma Suresinin 9. ayetinde belirtildiği gibi Cuma Ezanı okunduktan sonra yapılan alışverişler, karlar, kazançlar haramdır. Cuma namazı bitene kadar bu böyle devam eder.

Cuma günü Ezan’ı duyar duymaz, camiye doğru koşmalı ve o zaman yaptığınız her işi duraklatmalısınız. Yüce Kur’an-ı Kerim’de şöyle diyor: “Cuma günü namaz için çağrıda bulunulduğu ,ezan okunduğu zaman, Allah’ı zikretmeye koşun, alışverişi bırakın.” ” (Kuran, 62: 9)

Cuma günü tüm vücudun ritüel banyosunu (Gusül) görmezden gelmek birçok insanın ortak bir yanılgısıdır. Güzel kokular sürmemek, misvak kullanmamak ve güzel kıyafetler giymemek çoğu insanın Cuma günü sıkça yaptığı diğer hatalardır.

Cuma namazına gitmek için hazırlanılmalı, camiye geç gitmemelidir,  cuma namazına giderken sukunet ve vakarla yürümelidir, vücudun azalarını haramdan korumalıdır (özellikle gözleri). Kişi her zaman cuma namazı için hazır olmalı, Cuma namazına geç kalmak için hiç bir mazerete sığınmamalıdır. Cuma namazı için temiz kıyafet giymemek, insanların yaptığı diğer bir yaygın hatadır. Hazreti Peygamber (S.A.V.) bize Cuma namazı için en iyi ve temiz kıyafetleri giymemizi emretti ve tavsiyede bulundu, tıpkı Peygamber’in Cuma günü en iyi ve temiz kıyafetlerini giymesi gibi.

Yüce Allah bize, sevgili Peygamberimiz Muhammed’in (S.A.V.) İslam’ın öğretilerini takip etmemize rehberlik etsin inşallah. AMİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir