Başörtülü Sporcu Asma’nın Zaferi

DİNİ SOHBET – BAŞÖRTÜLÜ SPORCU ASMA’NIN ZAFERİ

Bu yılki İngiliz Müslüman Ödülleri’nin birincisi olan Başörtülü basketbol oyuncusu Asma Elbadawi, İngiltere’deki ve başka yerlerdeki birçok Müslüman kadın için bir rol model haline geldi.

Sporda Rising Star ödülünü kazanan Asma, “Müslüman kadınların iki yıl boyunca küresel bir kampanya olan profesyonel basketbolda başörtüsü takmalarına izin vermek için FIFA’ya kampanya yaptık ve sonunda kazandık…. Şimdi oynamaya çalışıyorum (basketbol), iş için çok zor ama yine de yapabildiğimde oynamaya çalışıyorum. ”

“Geçen gün hakkında…. Sport ödülünde yükselen yıldızı kazandığı için onur duydum. Ancak beni ve herkesi sevgi ve destek için aday gösterdiğiniz için teşekkür ederim. ”Asma ödülü aldıktan sonra Facebook sayfasında yazdı .
Sudanlı bir geçmişe sahip olan Asma, sporlarda başörtüsü ve diğer dini başlık giymeyi yasaklama yasağını kaldırmaya çalışan bir halk takımı olan Bradford Cobras basketbol kulübünün bir üyesi.

Asma Sudanlı Sporcu (2)
Asma Sudanlı Sporcu (2)

 

Kampanyanın bir sonucu olarak, Basketbol yönetim organı olan Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 2014 yılında yasağı kaldırdı ve oyuncuların sahada Başörtüsü ve diğer islami şapkalar giymesine izin verdi.

Elbadawi, “Bunu düşündüğüm zaman, [daha küçükken], televizyonda türban giyen spor kadınları görmedim, çünkü dinimizde buna karşı bir şey olduğunu kabul ettim” dedi.

“Kadınların alçakgönüllü olmalarını beklediklerini ve spor yapmanın buna uymadığını varsaymıştım.”

Asma, genç Müslüman kızların sporda antrenör, mentor ve danışman olarak teşvik edilmesindeki rolünü sürdürmeye kararlı.

“Şimdiki zorluk toplumumuzu sporun yararları ve bir kıza katılabilmenin ne demek olduğunu yeniden eğitmek olacaktır.”

Başarılı bir sözlü şair olan genç Müslüman sepet oyuncusu, BBC Radio 1Xtra’nın ‘ Önce Kelimeler’ 2015 Yarışmasını da kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir