Başkalarının Beklentisi İçinde Yaşamak

Birçok insan, ailelerine gelince suçluluk duyuyor. Bir anne, karısı, kızı, teyze veya yeğen olsanız da, sık sık suçlu hissettiğiniz en az bir şey vardır. Kendinizi mükemmel hissetmek için kendinize mükemmel veya daha fazla baskı uygulayan bir ailede, standartlarına uymadığınız için hissettiğiniz ek suçluluk çok zor olabilir.

Senin hatanın ne olmadığını tanıma

Ailenizin baskılarından kaynaklanan suçluluk duygusunun üstesinden gelmek için ilk adım, sizin suçunuzun ne olmadığını anlamaktır. Ailenizin bakış açısından değil başarılarınıza ve eylemlerinize objektif olarak bakın. Eğer makul bir kişi bir duruma veya soruna yaptığınız gibi tepki verirse, o zaman suçlu hissedecek hiçbir şeyiniz kalmaz.

Genelde, diğer insanların izlenimleri ile kendimizinkinden daha fazla şey olduğunu düşündüğümüz suçluluk duygusu. Başkalarının tepkilerinden, düşüncelerinden veya duygularından sorumlu olmadığınızı bilmek önemlidir. Kararlarınızda ve davranışlarınızda rahatsanız, aileniz olsa bile, başkalarının algılarına dayanarak kendinizi suçlu hissetmenize izin vermemelisiniz.

Hatanızın Ne Olduğunu Anlama

Elbette herkes hata yapar. Gerçekten yanlış yaptığınız şeyle ilgili neyin suçlu olduğunu bilmek de önemlidir. Ancak, üzerinde durmamak eşit derecede önemlidir. Geçmiş hataların suçluluğunu yaşamınızın geri kalanında yanınızda bulundurmanıza izin veremezsiniz. Suçluluğun gitmesine izin vermen gerekecek.

Aile meselelerinde suçluluğu hafifletmenin en iyi yollarından biri özür dilemektir. Samimi bir özür sadece başlangıçtır. Aile üyesine veya üyelerine sevgilerine ve saygılarına layık olmak için çok çalıştıklarını göstermek için bu noktadan itibaren çalışmak, yaptıkları her şey için takdirlerini göstermek ve kendi kişisel hayatınızı daha iyi hale getirmek için çalışmak, onu uzatabileceğiniz her yoldur. özür. Böyle bir eylemde bulunduğunuzda, bu suçluluk duygusunu bir kenara koyabilirsiniz.

Yardım Alın

Aileniz hakkında hissettiğiniz suçluluk duygusuyla baş edemiyorsanız ya da aileniz suçluluk duygunuzu arttırıyorsa, dışarıdan yardım almanız gerekebilir. Bilişsel davranışçı terapi, duygularınızı, neden bu duygulara sahip olduğunuzu ve daha iyi ve daha barışçıl bir yaşam sürdürmeleri için üstesinden gelmenizi sağlamak için harika bir yoldur. Herhangi bir lisanslı terapist, bilişsel davranışçı terapi sürecinde size yardımcı olabilir.

Başkalarının terapiye girdiğinizi bulmaktan endişe ediyorsanız, size sunulan çok iyi seçenekler var. Çevrimiçi danışma sunan betterhelp.com gibi birkaç web sitesi var . Bu, geleneksel terapi kadar etkilidir, ancak sizin rahatınız ve tam mahremiyet ve gizlilik içinde terapiye katılmanıza olanak sağlar. Zamanınız için baskı altındaysanız ya da terapinizin haberi ailenize dönmesini istemiyorsanız, çevrimiçi danışma iyi bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir